Co to jest laser obrotowy
Lasery obrotowe są używane do określania wysokości lub poziomowania w pomieszczeniach i na zewnątrz. Wiele laserów obrotowych umożliwia obecnie również ustawienie nachylenia do pracy na pochyłościach. W zależności od modelu, odbywa się to ręcznie lub za pomocą cyfrowej specyfikacji wartości procentowych. Lasery obrotowe generalnie różnią się zastosowanymi diodami laserowymi, co wpływa na widoczność i zasięg lasera ze względu na różne zakresy długości fali (czerwone lub zielone światło lasera) oraz moc lasera (mW). Urządzenia te są czasami określane również jako lasery budowlane, lasery pochyłe, lasery poziome lub lasery pionowe, w zależności od ich funkcji. Lasery pochyłe jednoosiowe lub dwuosiowe są również dość powszechne.
Czytaj więcej...
Czym jest certyfikat kalibracji?
Dokładność pomiarowa laserów liniowych i obrotowych jest sprawdzana elektronicznie przed dostawą. Regularne kontrole zapewniają również niezawodność zgodnie z normami i wymogami prawnymi. Jeśli podczas pracy lub sprawdzania przyrządów pomiarowych wystąpią niedokładności, są one ponownie regulowane w ramach usługi kalibracji. Dzięki temu można ponownie dokonywać precyzyjnych i niezawodnych pomiarów. Rejestr pomiarów można wyświetlić za pomocą kodu QR i smartfona. Rzeczywista dokładność poziomowania
Dokładność poziomowania urządzenia jest określana i potwierdzana w certyfikacie testowym. Ale to nie wszystko, ponieważ użytkownik otrzymuje również cenne informacje na temat akcesoriów, części zamiennych oraz usług naprawy i kalibracji specjalnie dla swojego urządzenia.
Czytaj więcej...
Różne kolory laserów budowlanych
W przypadku urządzeń pomiarowych i geodezyjnych mówimy ogólnie o 3 różnych typach laserów, które różnią się w zależności od koloru wiązki laserowej i związanej z nią długości fali. Na przykład, typy laserów są używane w laserach liniowych i laserach rotacyjnych. Te trzy typy to czerwona wiązka laserowa, zielona wiązka laserowa i podczerwona wiązka laserowa. Długości fal czerwonej i zielonej wiązki laserowej znajdują się w zakresie widzialnym, podczas gdy podczerwona wiązka laserowa znajduje się w zakresie niewidzialnym.
Czytaj więcej...
Klasyfikacja typów ochrony obudowy
Urządzenia elektryczne i elektroniczne muszą być w stanie wytrzymać trudne warunki środowiskowe w codziennych zastosowaniach budowlanych. Międzynarodowy system kodowania jest wykorzystywany do kategoryzacji urządzeń i ich obudów. Oprócz stopnia ochrony IP, klasy ochrony IP (International Protection Codes) składają się z dwóch cyfr od 0 do 9. Pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony obudowy przed kontaktem lub ciałami obcymi. Druga cyfra oznacza ochronę przed wilgocią lub wodą. Jeśli nie można określić numeru kodu, jest on zastępowany znakiem X.
Czytaj więcej...
Zalecenia dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z laserami rotacyjnymi, laserami liniowymi i laserami pozycjonującymi
Przepisy bezpieczeństwa zgodne z normą EN 60825-1 są obowiązkowe dla przyrządów pomiarowych wykorzystujących promieniowanie laserowe. Większość niwelatorów laserowych jest sklasyfikowana w klasie lasera 2 lub 3R. W szczególności lasery obrotowe i pozycjonujące są często klasyfikowane w klasie lasera 3R i nie powinny być kupowane bez należytej uwagi. Na tej podstawie sformułowaliśmy kilka zaleceń.
Czytaj więcej...
Co to jest odbiornik laserowy?
Podczas korzystania z laserowych urządzeń pomiarowych, takich jak lasery rotacyjne i lasery z poziomicą laserową, raz po raz pojawia się pewien problem: Wraz ze wzrostem jasności, czy to z powodu światła słonecznego, czy sztucznego, światło lasera słabnie i w pewnym momencie nie jest już rozpoznawalne gołym okiem. Utrudnia to lub nawet uniemożliwia pomiary, zwłaszcza na zewnątrz i na dużych odległościach. Jednak dzięki odbiornikowi laserowemu linie laserowe, które nie są już widoczne, mogą zostać przechwycone i ponownie wyświetlone. W ten sposób można pokonać nawet największe odległości do 1000 metrów, w zależności od typu urządzenia.
Czytaj więcej...